Pro lidi 50+ je v dnešní době složité najít si zaměstnání. Proto jsme se s mým vnitřním horším já (rozuměj s vnitřní mrchou) rozhodly sepsat několik rad, které třeba pomohou lidem otevřít oči. Nebudu politicky korektní, protože když se sami sebe nezastaneme, nikdo to za nás neudělá!

Jste člověk s bohatou pracovní minulostí, přesto váš věk je natolik na závadu, že velice těžko hledáte uplatnění? Máte kvalifikaci? Vysokou školu? Manažerské zkušenosti? Tak to hlavně nepište do životopisu!

Vím, že existují rady, kurzy, návody, jak mít perfektně vyšperkovaný životopis. Uvědomte si, že to platí pro lidi v „produktivním věku“, což je v ČR tak mezi 25 a 45 lety, přičemž nesmíte být matka s malými dětmi nebo zdravotně postižený.

Uvědomte si také, že váš životopis budou posuzovat lidé právě v tomto produktivním věku, kteří se nejvíc ze všeho bojí, že by kolem sebe neměli lidi ve stejně či podobně staré. Těm mladším ještě nerozumí, těm starším ani nechtějí rozumět, protože nejvíc ze všeho jim připomínají jejich rodiče. A co dělali rodiče? „Pořádně se oblíkni!“ „Vezmi si košilku!“ „Dávej pozor, ať neupadneš!“ Neumí komunikovat s rodiči, neuměli by to ani se staršími kolegy. A kdo si dobrovolně vezme matku (co hůř, třeba tchýni nebo tchána) do svého mladého, výkonného, flexi(de)bilního týmu?

No, chápu, že nikoho tak strašného nemůžou přijmout mezi sebe. A i kdyby to už udělali personalisté, tak jejich 35 letý manažer to neschválí. Má totiž dojem, že když jste tak schopní, už jste měli mít vybudovaný vlastní byznys, kde budete nejmíň ředitelem zeměkoule. A vlastně jak by takového kmeta řídil? A co kdyby náhodou (opravdu jenom náhodou) uměl něco, co já neumím? Vždycky se dá říct, že něco z IT nebo z jazyků neumí. Třeba nemá státnici. Co na tom, že ani ti mladí to všechno neumějí, ti se to naučí, kdežto starý už ne.

Takže se buď na nějakém slušném místě udržíte od 45 let do důchodu, anebo máte smůlu, vypadnete z kola ven a hledáte si další uplatnění. Pracovní trh i přes nářky HR manažerů na lidi po padesátce nečeká. To je jenom kouřová clona, že potřebují lidi. Statistiky mluví jasně. Respektive je spousta míst pro málo kvalifikované, kam vás možná vezmou, ale musíte se umět patřičně prodat.

Takže v první řadě z životopisu vyškrtněte, že máte vysokou školu. S největší pravděpodobností byste byli na podřadnější práce překvalifikovaní, to zaměstnavatel považuje za překážku. Jestli jste vedli tým lidí (nebo dokonce opakovaně), poupravte svoje CV tak, aby nebylo patrné, že máte manažerské zkušenosti. To vašeho nadřízeného ohrožuje přímo, i kdybyste nastupovali na místo uklízečky. Co kdybyste náhodou chtěli uklízečkám šéfovat?

Doporučím vám ale nechat si udělat profesionální fotku, takovou tu vytuněnou, kde budete vypadat mladší, štíhlejší a hezčí. Až budou váš životopis házet do koše, tak abyste si alespoň mohli říct, že tohle mohla bejt docela pěkná ženská nebo chlap. Je to sice jedno, ale vy budete mít lepší pocit. Sama si říkám, že i když nás házejí do koše, tak ať u toho alespoň dobře vypadám.

Eva_podpis_padesatka