psychopat

To by se zdálo, že když jsou tak jiní, divní, nepříjemní, musíme přece na první dobrou pochopit, že od nich raději dál. Jenže to je fakt omyl. Nejenom že jsou psychopati dokonale maskovaní, umí být okouzlující.

Tak jak na to jdou? Napřed musí získat vaši důvěru. Takže jsou milí, přichází s pozornostmi, které nám dělají radost, snaží se nám lichotit. A právě tohle může být jeden ze signálů. Určitě se nám všem stalo, že někdo, koho vlastně neznám, začal tvrdit, že jsem: krásná, milá, úžasná, jiná než ostatní ženy, zasloužím si lásku úžasného muže, zasloužím si to nejlepší,… bla, bla, bla.

Jednoduše, psychopat používá obecné fráze a lichotky, které jsou tak maličko přes čáru, ale jenom maličko. Sice nám v hlavě zabliká varovné světélko, ale když ono je to vlastně příjemné poslouchat.

Hrají si s naší důvěrou

Poté, co získá důvěru, ji upevňuje. V zaměstnání přichází velký úspěch, v osobním vztahu seznámení s rodinou, kamarády, exkluzivní dovolená,…

Ve třetí fázi zjistí, že mu budoucí oběť důvěřuje, ale už neprověřuje, co je pravda a co ne. Své o tom vědí ve firmách, kde jim psychopat nadělal škodu. Měl tam takovou důvěru, že nikoho ani nenapadlo kontrolovat, co dělá, jak nakládá s daty a podobně.

Pak přijde psychopatický atak. Hádka, manipulace, ve firmě zpronevěra. A všichni si říkají: tomu nemůžu věřit, určitě jde o nějaký omyl.

Žádný omyl

Ano, věří se tomu skutečně těžko. Navíc normální člověk hned začne hledat chybu u sebe. Ptala jsem se: co jsem mu/jí udělala? To musí být nějaký omyl. Mám okolo sebe slušné lidi, poznala bych, kdyby ne. Nepoznala jsem to. Jen jsem občas měla divný pocit, zablikalo varovné světýlko, něco nebylo v pořádku, ale byly to vždy jemné nuance. Nic zásadního.

Vztah s takovým člověkem je jako na houpačce. Buď úplně nahoře, anebo úplně dole. Radila bych utéct hned, jak člověku dojde, že něco není v pořádku. Ne, vlastně bych radila dívat se kolem a pokusit se rozklíčovat některé lidi dřív, než si je pustím do života. Ale tohle vždycky nejde. Například když jdete do nového zaměstnání.

Co by o sobě řekli oni? Například tohle:

„Jsem pro většinu mužů silně přitažlivá osoba. V lásce chci dokonalost a dám neskonalou vášeň, pocit nadpřirozeného milování, nebesky nádherné rozkoše. Dám mu záplavu nekonečných vzrušení, on se odevzdá a je v ráji. Pro mě je to také nádherné, protože nechci každodenní nudný život. Jo, jasně, že z nebeské rozkoše je čeká peklo, v některé momenty jsem krvežíznivej pes, když už mě nemá ten dotyčný co dát. Vím, že má nějakou bolest jinou než já. Pak zas čekám oběť a jsem dost vybíravá, cítím se jako upír, který má hlad. Je to šílené, věřte mi….“

Eva_podpis_padesatka